Weather - Καιρός

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Οδυνηρός αποκλεισμός!

Έλειπε ένας Ηγέτης!
Έναν οδυνηρό αποκλεισμό υπέστη χθες η Ελλάδα από τη Γαλλία, εφόσον για 33’ λεπτά είχε φέρει το ματς ακριβώς εκεί που ήθελε και κοίταζε στα μάτια την -κατά τα άλλα ανώτερη- αντίπαλό της στο χθεσινό προημιτελικό, ωστόσο τελικά παραδόθηκε τη στιγμή που έδειχνε να φτάνει στην «πηγή»...

Έτσι, όσο κι αν πριν από την έναρξη των χθεσινών προημιτελικών δεν φάνταζε πιθανό (καθώς η Ελλάδα έψαχνε την υπέρβαση και θεωρητικά δεν θα πτοούνταν από την ήττα που θεωρούνταν το πιθανότερο αποτέλεσμα), τελικά και η Ελλάδα θα είναι εξίσου απογοητευμένη με τη Σερβία όταν κοντραριστούν σήμερα (3 μ.μ., ΕΤ1) για μία θέση στο προολυμπιακό τουρνουά του 2012.
Εκεί όπου, πέραν των δύο ηττημένων των σημερινών ημιτελικών (οι φιναλίστ προκρίνονται απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες), βρίσκεται ήδη και η Λιθουανία (Καλνιέτις 17 π. - 4 ασ., Γιασικεβίτσιους 12 π. - 7 ασ.), μετά τη χθεσινή νίκη της με 80-77 επί της Σλοβενίας (Λόρμπεκ 16 π. - 5 ριμπ.).

Μετά το ματς της Ελλάδας με τη Σερβία, λοιπόν, ακολουθούν οι δύο ημιτελικοί, αρχικά το Ισπανία - FYROM (5.30 μ.μ., ΕΤ1) και εν συνεχεία το Γαλλία - Ρωσία (9 μ.μ., ΕΤ1). Η Ρωσία (Βοροντσέβιτς 11 π., Κριάπα 11 π. - 5 ριμπ. - 4 ασ.) απέκλεισε χθες τη Σερβία (Τεόντοσιτς 20 π., αλλά με 2/10 τρίπ. και 9 λάθη), έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Κιριλένκο (14 π. - 11 ριμπ. - 6 ασ. - 4 κλεψ.) και παίζοντας ασφυκτική άμυνα (είχαν 12 κλεψίματα, 6 μπλοκ, αναγκάζοντας τη Σερβία σε 9 λάθη).
Δέχτηκε... πεντάποντο, δεν βρήκε ήρωα
Επιστρέφοντας στον προημιτελικό της Εθνικής, η Ελλάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-0 και 15-5, χάρη σε έναν τρομερό Μπουρούση (17 π. - 11 ριμπ.), δύο τρίποντα του Φώτση και με το τρικ του Ζούρου να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στον Καϊμακόγλου στο «3» να έχει απόλυτη επιτυχία στην άμυνα, καθώς οι διάδρομοι ήταν κλειστοί και οι Γάλλοι έξω από τα νερά τους.
Το βασικό πρόβλημα για την Ελλάδα ήταν πως μετά τα δύο τρίποντα στο ξεκίνημα ακολούθησαν... 1/19, ενώ ο εξαιρετικός Ντε Κολό (12 π. με 5/6 σουτ στο πρώτο ημίχρονο) ήταν το μοναδικό άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεπε να ανοίξει η διαφορά. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά με την Ελλάδα να διατηρεί πάντα το ισχνό προβάδισμα.
Το σημείο που άλλαξε τη ροή του αγώνα έλαβε χώρα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, όταν η Ελλάδα ήταν μπροστά με 45-40: ο Μπράμος προσπάθησε να «σπάσει» το σκριν και χρεώθηκε με φάουλ τη στιγμή που ο Ντε Κολό ευστοχούσε για το 45-42 και με τη Γαλλία να διατηρεί την μπάλα στην κατοχή της ο Μπατούμ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 45-45.
Το προβάδισμα εξανεμίστηκε σε λίγα δευτερόλεπτα και μαζί του χάθηκε η συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Ο Πάρκερ με δύο «εύκολα» σουτ απέναντι στον κουρασμένο πλέον Καλάθη έφερε τη Γαλλία μπροστά με 49-45, ενώ όταν η Ελλάδα, παρά τις κρίσιμες χαμένες βολές από Φώτση και Μπουρούση, πλησίασε 56-54 στα 2’ 22’’ πριν από το τέλος, ο άνθρωπος με το παγωμένο αίμα και βλέμμα χθες Μπατούμ έκανε γρήγορα το 60-54.
Χρειαζόταν ένα τρίποντο, μια άμυνα, ένας συνήθης ή απρόσμενος ήρωας της τελευταίας στιγμής. Προσπάθησαν πολλοί, δεν βρέθηκε κανείς...
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-31, 40-43, 64-56.
ΓΑΛΛΙΑ: Νοά 5, Μπατούμ 15 (3), Σεραφέν, Αλμπισί, Καουντί 2, Πάρκερ 18, Τραορέ 6, Πιετρίς 2, Ντε Κολό 16 (2), Ντιαό, Ζελαμπάλ.
ΕΛΛΑΔΑ: Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 17 (11ρ.), Ζήσης 6, Βασιλειάδης, Καλάθης 7 (1), Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 4, Μπράμος 2, Κουφός 5, Καϊμακόγλου 6.