Weather - Καιρός

Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Βόλος: Με νίκη βγαίνει Πρωταθλητής...

Μια νίκη για να τελειώνει με την υπόθεση άνοδος και να αρχίσει προγραμματισμό Σούπερ Λίγκας θέλει ο Ολυμπιακός Βόλου που βρίσκεται από τις 18:00 σήμερα στο "Messinian Bay" και που αύριο αγωνίζεται στην Καλαμάτα και μπορεί με διπλό να μην περιμένει και τις υπόλοιπες τρεις αγωνιστικές που θα ακολουθήσουν.
Ο Ολυμπιακός θέλει να είναι ως το τέλος στην κορυφή και να επιστρέψει στις εκτός έδρας νίκες μετά την τελευταία ήττα του στη Ρόδο που χάλασε το αήττητο σερί που ήταν από τις 10 Ιανουαρίου.
Ως το τέλος του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός κι ενώ τώρα είναι 10 βαθμούς μπροστά από τον 3ο ΟΦΗ και 4 από τη 2η Κέρκυρα θα παίξει τρία ματς εκτός έδρας τώρα συνεχόμενα σε Καλαμάτα, Σέρρες και στο φινάλε στο Ελληνικό με Εθνικό εκτός αν γίνει αλλαγή έδρας και μετατεθεί το ματς στο Βόλο, όπου θα υποδεχθεί και τη Ρόδο.
Μετά τη χθεσινή προπόνηση της ομάδας στο ΕΑΚ, ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου Σάκης Τσιώλης ανακοίνωσε την αποστολή για τον αγώνα με την Καλαμάτα. Την αποστολή απαρτίζουν 20 παίκτες: Κηπουρός, Κολίτσης, Αμπράμοβιτς, Αλβάρεζ, Αρβανίτης, Μπουλούτ, Ζαραδούκας, Ιακωβάκης, Καμπάνταης, Καπετάνος, Καρλόπουλος, Κόρμπος, Κοτίτσας, Λιαπάκης, Μόνχε, Ουμπίντες, Πλιάγκας, Ροτζέριο, Σιαλμάς και Σολάκης.
Θετική αλλά χωρίς μεγάλη υπεροχή είναι η προϊστορία των αγώνων του Ολυμπιακού με την Καλαμάτα αφού στις 17 συναντήσεις σε Α και Β Εθνική ο Ολυμπιακός έχει 7 νίκες, 4 ισοπαλίες και 6 ήττες.
Βέβαια, ο Ολυμπιακός είχε και ήττες στην Καλαμάτα που συνέβαλαν στο να πέσει κατηγορία (το 75 από την Α και το 94 και το 2006 από τη Β), η Καλαμάτα έχει πάρει τρεις ισοπαλίες στο Βόλο, ενώ οι ερυθρόλευκοι έχουν κερδίσει δύο ματς στη Μεσσηνία.
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Α Εθνική την περίοδο 1972-1973 με ισοπαλία 2-2 στο πρώτο ματς στο Βόλο στις 26/11/72, ενώ στην Καλαμάτα 8/4/73 ο Ολυμπιακός κέρδισε 0-1.
Την περίοδο 1974-1975 πάλι στην Α΄ Εθνική ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στο Βόλο 2-1 με δύο γκολ του Τσουκνίδα 26/1/75, αλλά έχασε 1η Ιουνίου στην Καλαμάτα (2-1) στην προτελευταία αγωνιστική σε ένα ματς που... συζητήθηκε και έριξε την Βολιώτικη ομάδα στη Β Εθνική.
Στη Β Εθνική οι δύο ομάδες συναντήθηκαν την περίοδο 1993-94 σε αναμετρήσεις με μεγάλα σκορ. Στο Βόλο, 22/11/93 ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 (3, 89 Καραμίχαλος, 62 Βαϊνάς – 54 Σπάλας) και στην Καλαμάτα 8/5/94 έχασε 4-1 (1, 60 Δημόπουλος, 78 Ζιάκας, 86 Αντεμάρ – 6 πεν. Βασιλάκος).
Την περίοδο 2001-2002 ο Ολυμπιακός κέρδισε και τα δύο ματς. Στην Καλαμάτα 30/9/01 και με προπονητή τον Γ.Παράσχο νίκησε 0-2 με γκολ των Παντελιάδη (80) και Αντεμάρ (87) και στο Βόλο 3/2/02 κέρδισε 1-0 με γκολ του Ρομπέρτο Μπολάνο στο 35.
Την περίοδο 2002-03 ο Ολυμπιακός έχασε (3/11/02) στην Καλαμάτα 2-0 (45 Γουνδουλάκης, 63 Μούτσιος) και στο Βόλο (2/3/03 )ήρθε ισόπαλος 1-1 (35 Αντεμάρ – 56 Πηλιούρας).
Την περίοδο 2004-2005 ο Ολυμπιακός είχε μόνο ήττες. Στο πρώτο ματς, στα πρώτα βήματά του ως ΑΣΚ Ολυμπιακός με έδρα τη Θεσσαλονίκη, 24/10/04 η Βολιώτικη ομάδα έχασε 0-1 (40 Πήλιουρας), ενώ στην Καλαμάτα 27 /2/05 παρ ότι προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός γύρισε στο Βόλο με αναπάντεχη ήττα 3-2,(68 Μαρκορά ,82 Λαμπρογεώργος, 89 Καλαντζής - 6 Μπουντούρης, 31 Μπουέλε) αποτέλεσμα που συνετέλεσε στην παραίτηση του προπονητή, Στράτου Βουτσακέλη.
Την περίοδο 2005-2006 στον α γύρο η Καλαμάτα στο στάδιο του Βόλου 3/12/05 πήρε ισοπαλία 0-0 με τον Ολυμπιακό να χάνει πέναλτι με τον Σάβιτς, ενώ στην Καλαμάτα 2/4/06 είχαμε 1-1 με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 59 με τον Ντανίλο Ριμπέϊρο και να ισοφαρίζεται στο 68 από τον Μιλόσκοβιτς.
Την προπερσινή περίοδο 2007-2008 είχαμε νίκες γηπεδούχων: 24/2/08 Ολυμπιακός - Καλαμάτα 2-0 (14’, 52’ Χαϊκάλης) και 25/5/08 Καλαμάτα - Ολυμπιακός 1-0 (8’ Λουτσιάνο)
Την περσινή περίοδο είχαμε νίκη του Βόλου και ισοπαλία:
- 9/11/08 :Ολυμπιακός - Καλαμάτα 2-0 (30 Ράμι,38 Ιωάννου)
- 15/3/09: Καλαμάτα - Ολυμπιακός 0-0
και φέτος 21/12/09: Ολυμπιακός - Καλαμάτα 3-0 (28 Αμπράμοβιτς 49, 62 Ροτζέριο).

Αύριο με νίκη ο Βόλος στέφεται Πρωταθλητής και με νίκη η ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ κάνει ένα από τα πιο ΜΕΓΑΛΑ βήματα για να διεκδικήσει την παραμονή της στα πλέι άουτ.
Με ισοπαλία, η "μάχη" και των δυο ομάδων, συνεχίζεται!!!