Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2010

ΝΕΟΙ: Δεν σκοράρουν...δεν κερδίζουν!

ΝΕΟΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Τους λείπει το γκολ!

Η ομάδα των Νέων της Καλαμάτας το μεσημέρι του Σαββάτου, ηττήθηκε στον Ασπρόπυργο με 3-0 από την αντίστοιχη ομάδα του Θρασύβουλου, σε ένα γήπεδο που ήταν μικρό σε διαστάσεις (όπως το γήπεδο του Στρατοπέδου) και αυτό δεν ευνόησε την ομάδα του Νίκου Καρδακάρη, που πέρα από αυτό, δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα!
Ο Θρασύβουλος διαθέτει μια αξιόμαχη ομάδα, έχει στη σύνθεση του μερικούς καλούς ποδοσφαιριστές και μπήκε δυνατά στο ματς και επεδίωξε το γρήγορο γκολ και πίεσε. Από την άλλη οι Καλαματιανοί μπήκαν στο γήπεδο με αμυντικό κύριως προσανατολισμό αλλά οι απουσίες των Δημήτρη Πιτσιλή και Διονύση Μπεκιράι, «στοίχισαν» στην αμυντική γραμμή που δεν απέφυγε τα λάθη.
 Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επίτευξη των γκολ από δυο στημένες φάσεις. Το 3-0 πάντως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων, αφού για περίπου 60’ το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων πραγματοποιήθηκε στο 92’.
Σίγουρα στην ομάδα των Νέων υπάρχει το πρόβλημα στο παραγωγικό κομμάτι από τις απουσίες των Ρίκι και Ντεκίδη και αναζητούνται λύσεις από τον προπονητή.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6’ Μπαντούνας ψηλοκρεμαστό σουτ ο Σπανός σε κόρνερ
19’ εκτέλεση φάουλ ο Κυριακάκος πήρε την κεφαλιά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
22’ λάθος άμυνας δεν έφυγε η μπάλα, πρώτο σουτ από τον Γεωργιάδη διώχνει ο Σπανός, στην επαναφορά ο Μπαντούνας με πλασέ 1 – 0
29’ ύστερα από κόντρα, ο Κοστρένι μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ μπάλα άουτ
35’ εκτέλεση φάουλ από Παινέση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
Β’ Μέρος
58’ φάουλ Μπαστακού λίγο πάνω οριζόντιο δοκάρι
62’ Πολίτης σε θέση βολής πάρα την πίεση, έκανε το πλασέ ο τερματοφύλακας εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ
66’ ύστερα από κόρνερ και λάθος της άμυνας, ο Παπαδόπουλος βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 2 – 0
73’ Ο Γκόγκος δεν αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Μπαντούνα που έκανε φάουλ πάνω στο Πολίτη
83’ κοντινή κεφάλια Πολίτη μπλόκαρε τερματοφύλακας
92’ Μποβώνιας μόνος του από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ στο «Γ» και έκανε το 3 – 0.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 80 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Κίτρινες: Μπαντούνας, Κοντούλης και Κοστρένι.

Διαιτητές: Γκόγκος, Φυλακούρης, Γεωργίου όλοι της Ε.Π.Σ. Πειραιά. Όλοι με καλή παρουσία.

ΝΕΟΙ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ: Τσάπαλος, Βασιλείου (85’ Παναγιωτάκος), Μπουρνάζος, Κυριακάκος, Παπαδόπουλος, Μαρίνης, Μαυρίδης, Χαιντούτης (61’ Κοντούλης), Μποδώνιας, Μπαντούνας, Γεωργιάδης (74’ Σουλιώτης).
ΝΕΟΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Σπανός, Διαμαντής (83’ Μπουζαλάς), Παινέσης, Αποστολίδης, Μπαστακός, Φλέσσας Ηλ., Γιαννακέας (46’ Πολίτης), Ι. Φλέσσας, Μανιατέας, Σεφεράσι (63’ Κ. Φλέσσας), Κοστρένι.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Οι Νέοι του Θρασύβουλου έχουν στον πάγκο τους τον Σέρβο πρώην ποδοσφαιρστή του Απόλλωνα Αθηνών (104 συμμετοχές, 4 γκολ στην Α’ εθνική, από 1988-89 μέχρι 1991-92) Ζόραν Γιέφτοβιτς, που κάθισε και για 5 ματς στον πάγκο της αντρικής ομάδας της Φυλής. Ο 52χρονος προπονητής δήλωσε μετά το ματς: «Δεν είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση, αλλά από το αποτέλεσμα. Τα παιδιά έδειξαν ότι ακόμα και όταν δεν αποδίδουν, μπορούν και κερδίζουν. Υπήρχαν αρκετές διακοπές στον αγώνα και έτσι δεν υπήρχε καλός ρυθμός. Μου άρεσε ιδιαίτερα η ομάδα της Καλαμάτας, που διαθέτει κάποιους καλούς παίκτες. Καλό θα είναι οι ΠΑΕ να προσέχουν τα ταλέντα και να τα αναδεικνύουν»
Νίκος Καρδακάρης (προπ. Νέων Καλαμάτας): «Κάναμε μια κακή εμφάνιση. Θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα, ειδικά στο παραγωγικό κομμάτι. Όπως είπα και στο προηγούμενο ματς, όταν παίζουμε σε μικρά γήπεδα, δυσκολευόμαστε στην ανάπτυξη και πρέπει μα βρούμε τρόπους ώστε να φτάνουμε στο γκολ. Συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια».

18. Παναιτωλικός 20-37 10

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καλαμάτα - Αιγάλεω, Ρόδος - Αιγάλεω, ΟΦΗ - Εθνικός, Εθνικός Αστέρας - Κέρκυρα, Αιγάλεω - Ολυμπιακός Βόλου, Εθνικός - Δόξα Δράμας, Δόξα Δράμας - Αιγάλεω, Παναιτωλικός - Κέρκυρα, Ηλιούπολη - Εθνικός, Πιερικός – Ρόδος.