Weather - Καιρός

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2009

EΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ: Έκλεισε θέση...

Ταξίδι σε θέση… Lux

Ουκρανία, Ιρλανδία, Βοσνία, Σλοβακία ή Σλοβενία. Μία από αυτές τις ομάδες θα αντιμετωπίσει η Εθνική στα μπαράζ για το μεγάλο ταξίδι τον Ιούνιο του 2010 στη μακρινή Νότια Αφρική. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Λουξεμβούργου με 2-1 (30’ Τοροσίδης, 33’ Γκέκας) και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου.

THE MATCH: Κυριολεκτικά χαμένη ήταν η εθνική ομάδα στα πρώτα 30 λεπτά του ματς, με τους διεθνείς να μην μπορούν να βρεθούν στον αγωνιστικό χώρο, αδύναμοι στο παιχνίδι τους και ανίκανοι να δημιουργήσουν την παραμικρή φάση μπροστά από την εστία του Ζουμπέρ. Αντίθετα, το Λουξεμβούργο ήταν η ομάδα που είχε την πιο αξιόλογη φάση στο 25΄, με το σουτ του Κιτένγκε να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σηφάκης. Οι παίκτες του Ρεχάγκελ εξακολουθούσαν να... μην υπάρχουν στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, η λύση βρέθηκε με δύο στημένες φάσεις μέσα σε 3 λεπτά (30΄ και 33΄).

Και στις δύο περιπτώσεις το κόρνερ και το φάουλ που εκτέλεσε ο Καραγκούνης έδωσαν τη δυνατότητα στους Τοροσίδη και Γκέκα με ισάριθμες κεφαλιές να παραβιάσουν την εστία του Ζουμπέρ (2-0). Το γκολ του στράικερ της Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν το 10ο στα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 (20ο σε 43 εμφανίσεις και 5ος σκόρερ στην ιστορία της γαλανόλευκης), γεγονός που τον έφερε στην κορυφή των σκόρερ της φάσης αυτής.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε απελπιστικά αργός, χωρίς φάσεις, με την Ελλάδα να συνεχίζει την άσχημη εμφάνισή της και να μην απειλεί, εκτός από την φάση του 76ου λεπτού, όταν ο Σαλπιγγίδης, αν και απέφυγε τον Ζουμπέρ, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Το Λουξεμβούργο έμεινε με 10 παίκτες από το 58΄, λόγω αποβολής του Παγιάλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ούτε κάτω από αυτές τις συνθήκες η εθνική ομάδα στάθηκε ικανή να σκοράρει. Αντίθετα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι, με αυτογκόλ του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο 90΄ μείωσαν σε 2-1.

DELETE: Το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο ήταν τόσο βαρετό, που δεν γίνεται να επιλέξουμε κάτι διαφορετικό σε αυτή την επιλογή. Ο σκοπός, βέβαια, αγιάζει τα μέσα και αυτό είναι που μετράει. Πάντως, οι Ελληνες διεθνείς θα μπορούσαν να κάνουν καλύτερη εμφάνιση, για να αφήσουν κάπως ευχαριστημένους αυτούς τους λίγους που αγόρασαν εισιτήριο και παρακολούθησαν τον αγώνα.
PLAY IT AGAIN: Η φάση με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 76'. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, τον πέρασε κι αυτόν, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ζουμπέρ. Κρίμα που η μπάλα δεν βρήκε δίχτυα.
THE SPECIAL ONE: Βασίλης Τοροσίδης. Ο άσος του Ολυμπιακού σκόραρε, έπαιξε σε όλες τις θέσεις του κέντρου και ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της εθνικής ομάδας. Ο διεθνής αμυντικός δικαιολογεί τον ντόρο που γίνεται γύρω από το όνομά του και το σίγουρο είναι πως αν συνεχίσει έτσι, μόνο καλό κάνει στον εαυτό του.
ΣΟΥ ΣΦΥΡΙΖΩ: Υπήρχαν στιγμές που ο Ντάρκο Κέφεριν θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρός, για μαρκαρίσματα των Λουξεμβούργιων στον Σωτήρη Κυργιάκο που αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω τραυματισμού. Οι αντίπαλοί μας έκαναν σκληρά μαρκαρίσματα και αυτό πολλές φορές εξόργισε τους παίκτες της Εθνικής.
50-50: Δεν σημειώθηκε αμφισβητούμενη φάση κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ: Η εθνική δεν ανέβασε στροφές, είχε αργή ανάπτυξη και ήταν ιδαίτερα προβλέψιμη στο παιχνίδι της. Αρχικά ήταν αγχωμένη, αφού η νίκη, έστω η ισοπαλία, ήταν το ζητούμενο. Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών σκόραρε δύο φορές και από εκεί και πέρα δεν συνάντησε καμία δυσκολία. Οι Λουξεμβούργιοι έδωσαν όσα μπορούσαν, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν ασύγκριτη.
ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ: 6. Μέτριο ματς, το οποίο από το 33' και μετά έγινε ακόμη πιο μέτριο. Αγώνας σκοπιμότητας, χωρίς πολλές φάσεις που κοίμισε τους λιγοστούς Ελληνες οπαδούς που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ελλάδα: Σηφάκης, Βύντρα (82` Νίνης), Κυργιάκος (45` Μόρας), Α. Παππαδόπουλος, Σπυρόπουλος, Φωτάκης (46` Πλιάτσικας), Πατσατζόγολου, Τοροσίδης, Καραγκούνης, Γκέκας, Σαλπιγγίδης

Λουξεμβούργο: Ζουμπέρ, Μουτς, Στράσερ, Χόφμαν, Μπλεζ, Κίντσινγκερ (80` Μαρτίνο), Μπέντμερ, Πέτερς, Παγιάλ, Γιένις (46` Φονξλέμπεκ), Κιτένγκε (73` Πούποβατς)

Διαιτητής: Ντάρκο Τσέφεριν (Σλοβακία)
Βοηθοί: Αντρέι Κόκολι, Μίλαν Κόγκεϊ (Σλοβενία)
Τέταρτος: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)

Το φιλμ του αγώνα

90`+4 Λήξη του αγώνα
93` Κίτρινη κάρτα στον Μουτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Νίνη
90` Γκολ για το Λουξεμβούργο. Σέντρα από τα δεξιά που βγήκε, ο Α. Παππαδόπουλος με προβολή πέτυχε με... υπέροχη προβολή αυτογκόλ
89` Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από το κέντρο και προς τα αριστερά, έπιασε μια πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά αλλά απέκρουσε ο μπούχερ
87` Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνο
82` Αλλαγή για την Εθνική μας. Στη θέση του Βύντρα ο Νίνης
80` Αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Στη θέση του Κίτσιγκερ ο Μαρτίνο
78` Πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από τα αριστερά, πέφτει ο Ζουμπέρ και αποκρούει στη δεξιά του γωνία στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ
76` Απίστευτη ευκαιρία για την Εθνική μας. Τετ α τετ του Σαλπιγγίδη με τον Ζουμπέρ, τον περνάει αλλά η μπάλα χτύπησε το δεξί δοκάρι του Ζουμπέρ
73` Αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Στη θέση του Κέτινγκε, ο Πούποβατς
69` Σουτ του Καραγκούνη από μακριά, η μπάλα κοντράρει αλλά δεν ξεγελάει τον Ζουμπέρ
64` Απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Καραγκούνη, η μπάλα στα χέρια του Ζουμπέρ
59` Κίτρινη κάρτα στον Πλιάτσικα
57` Δεύτερη κίτρινη στον Παγιάλ για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη, και αποβάλλεται
53` Λογικά πεσμένος ρυθμός στον αγώνα αφού η Εθνική μας είναι μπροστά με 2-0
*Η ελληνική ομάδα επιτίθεται προς τη λεωφόρο Κύμης, ενώ το Λουξεμβούργο προς τον Ηλεκτρικό
46` Αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Στη θέση του Γένις, Φονξλέμπεκ
46` Αλλαγή για την Εθνική μας. Στη θέση του Φωτάκη, ο Πλιάτσικας
46` Εναρξη β` μέρους
Β` Ημίχρονο
45`+1 Λήξη ημιχρόνου
45` Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική μας. Στη θέση του τραυματία Κυργιάκου (του έχουν βάλει πάγο στο γόνατο) ο Μόρας
43` Πολύ ωραία προσπάθεια του Βύντρα, που συνδυάστηκε με τον Πατσατζόγλου, ο πρώτος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, μονοκόματο σουτ του Φωτάκη, που δεν το έπιασε καλά, η μπάλα πήγε άουτ
40` Σκληρό μαρκάρισμα και πάλι στον Κυργιάκο και ζήτησε αλλαγή. Στη θέση του πιθανότατα ο Μόρας

* Ο Γκέκας πέτυχε το δέκατο γκολ του και είναι πρώτος σκόρερ στα προκριματικά στη ζώνη της Ευρώπης
33` ΓΚΟΟΟΟΛ για την Εθνική μας! Αστημένη μπάλα που εκτελεί ο Καραγκούνης από τ` αριστερά σηκώνεται ψηλά ο Γκέκας και κάνει το 2-0 για την Εθνική μας
30` ΓΚΟΟΟΟΛ για την Εθνική μας! Από κόρνερ που κέρδισε ο Φωτάκης, το εκτέλεσε ο Καραγκούνης, ο Τοροσίδης βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Λουξεμβούργου και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ
25` Μακρινό σουτ του Τένγκε έξω από την περιοχή προς τα δεξιά, διώχνει με τα ακροδάχτυλα ο Σηφάκης σε κόρνερ
20` Ωραίο κατέβασμα του Φωτάκη έξω από την περιοχή προς τα αριστερά έπιασε το σουτ η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ζουμπέρ
17` Δεν έχει καλό ρυθμό η Εθνική μας, ωστόσο έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων
15` Κίτρινη κάρτα στον Παγιάλ για σκληρό μαρκάρισμα στον Καραγκούνη
12` Πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον αστράγαλο του Κυργιάκου από τον Παγιάλ, ο οποίος τραυματίζεται προς στιγμίν αλλά εν τέλει σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά τον αγώνα
10` Σέντρα ξυράφι του αριστερού μπακ του Λουξεμβούργου Μουτς, μπλοκάρει ο Σηφάκης
7` Η Εθνική μας προσπαθεί να βρει τα πατήματά της μέσα στον αγωνιστικό χώρο
6` Σύστημα 4-5-1 παίζει το Λουξεμβούργο και οι περισσότεροι από τους παίκτες του βρίσκονται πίσω από τη μπάλα
4` Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο τετράλεπτο από τις δυο ομάδες
* Οι παίκτες της Εθνικής μας επιτίθενται προς την εστία που είναι από τη μεριά του ηλεκτρικού, ενώ οι παίκτες του Λουξεμβούργου ΄στην εστία που είναι προς τη μεριά της λεωφόρου Κύμης
1` Εναρξη αγώνα
Α` Ημίχρονο
Μικρά μικρά από ΟΑΚΑ
20:59: Στο γήπεδο δε βρίσκονται πάνω από 7.000 φίλαθλοι
20:56: Βγαίνουν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και γίνεται η ανάκρουση των εθνικών ύμνων
20:48: Οι ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια για να επανέλθουν για την έναρξη του αγώνα
* Εκτός από την «κρύα» ατμόσφαιρα που επικρατεί στο ΟΑΚΑ λόγω των άδειων κερκίδων, το ίδιο συμβαίνει και με τον καιρό που δε βοηθάει τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο
20:17: Η Εθνική μας μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο και αποθεώνεται από τον λιγοστό κόσμο στις κερκίδες
20:15: 45 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα το στάδιο είναι απογοητευικά άδειο... Πολύ λίγοι φίλαθλοι βρίσκονται διασκορπισμένοι στις κερκίδες του «παγωμένου Ολυμπιακού σταδίου
20:10: Πριν από λίγο βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ οι παίκτες του Λουξεμβούργου για προθέρμανση
20:08: Εφτασε στο ΟΑΚΑ ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Σοφοκλής Πιλάβιος
20:05: Βγήκε για προθέρμανση ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας, Μιχάλης Σηφάκης
* Ο Γιώργος Φωτάκης θα βρίσκεται στο αρχικό σχήμα της εθνικής ομάδας για το ματς με το Λουξεμβούργο. Ο άσος του ΠΑΟΚ θα πάρει τη θέση του Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος είναι άρρωστος και θα κάθεται στον πάγκο.

ΠΩΣ «ΕΠΑΙΞΕ» Ο ΚΟΟΥΤΣ

Ο Ότο Ρεχάγκελ παρέταξε την Εθνική με 4-3-3 και πολλές εκπλήξεις, αφού ο Βύντρα και ο Σπυρόπουλος έπαιξαν στα άκρα της άμυνας, Κυργιάκος και Αβραάμ κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ο Πατσατζόγλου σε ρόλο αμυντικού χαφ, Φωτάκης και Τοροσίδης μπροστά του, αριστερά ο Καραγκούνης, δεξιά ο Σαλπιγγίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκέκας. Βέβαια, υπήρξε μία ασυνεννοησία, αφού ο Τοροσίδης σε κάποιο σημείο έπαιξε αριστερό εξτρέμ, αλλά τελικά οι διεθνείς ξεκαθάρισαν μεταξύ τους τις θέσεις τους...

Το Λουξεμβούργο έπαιξε με... 9-0-1 και τον Κιτένγκε στην κορυφή της επίθεσης, αλλά οι παίκτες δεν είχαν πολλές δυνατότητες και αυτό φάνηκε και στα σκληρά μαρκαρίσματα...

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΙΚΤΩΝ

Γκέκας: Ένα ακόμη γκολ για τον αρχισκόρερ της Εθνικής και των προκριματικών του Μουντιάλ γενικότερα.

Φωτάκης: Απορίας άξιον γιατί τον έκανε αλλαγή ο Ρεχάγκελ στο 46ο λεπτό. Εξαιρετικός όσο έπαιξε, προσπάθησε να περάσει κάθετες πάσες και δοκίμασε και σουτ.

Σηφάκης: Ντεμπούτο χωρίς πολύ δουλειά για τον γκολκίπερ του Αρη. Καλή επέμβαση σε ένα σουτ του Γένις στο πρώτο μέρος.

Τοροσίδης: Πέτυχε γκολ, κάλυψε πολλά χιλιόμετρα, θετική εμφάνιση.

Καραγκούνης: Από τα πόδια του πέρασαν οι επιθέσεις της Εθνικής και ήταν ο εκτελεστής των δύο «στημένων» που έφεραν τα γκολ.

Κυργιάκος: Ατυχο το «αλάνι», τραυματίστηκε από τον επιθετικό του Λουξεμβούργου.

Παπαδόπουλος: Από τους λόγους που δεν απείλησε καθόλου ο Κιτένγκε, πρώτος στη μπάλα και σωστός στις επεμβάσεις του.