Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2009

Το γύρισε η Κέρκυρα!

Καθοριστική η αποβολή για το «Σίτι»

Το Αιγάλεω προηγήθηκε 2-0, αλλά η Κέρκυρα το «γύρισε» σε 2-2
Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Β' Εθνική, μεταξύ Αιγάλεω και Κέρκυρας, στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με προσωπικό «σόου» του Μεσσήνιου στράικερ Γιώργου Πουλάκου, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το τρίποντο, με τους «Φαίακες» να ισοφαρίζουν με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Πουλάκο, ενώ το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το ισχνό προβάδισμα που είχαν αποκτήσει.
Ο ίδιος παίκτης στο έβδομο λεπτό της επανάληψης και 52ο του αγώνα, διπλασίασε με κεφαλιά τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το Αιγάλεω έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βάσι με δεύτερη κίτρινη.

Στο 76', ο Λαμπρόπουλος με σουτ έβαλε την Κέρκυρα ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκησης ενός τουλάχιστον βαθμού, τον οποίο τελικά και κατέκτησαν οι φιλοξενούμενοι, χάρη στο γκολ του Σίλβα με ωραία κεφαλιά, στο 78ο λεπτό.
Στο γήπεδο βρέθηκαν μόλις 300 φίλαθλοι, εκ των οποίων οι 30 περίπου ήταν για λογαριασμό των φιλοξενουμένων, της Κέρκυρας.
Αιγάλεω (Σούλης Παπαδόπουλος): Ταμπάσης, Μαντζουράκης, Κοκκίνης, Παντίδος, Ουμουρί, Σκάρος, Τσιρογιάννης (89' Παυλίδης), Φρίμπονγκ (82' Ουλάι), Τσαμπούρης, Βάσι, Πουλάκος (65' Μπερνιδάκης).
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Ιωάννου (65' Σίλβα), Βενέτης, Κοντοδήμος, Φλαβίνιο, Μπερνς, Παρασκευαϊδης, Τσίγκας, Γκουστάβο, Μακρυδημήτρης (46' Λαμπρόπουλος), Λουρένσο (58' Γιαννιτσανάκης).