Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2009

Πήρε "χρυσό" πόντο!

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΒΑΘΜΟ ΠΗΡΕ Η «ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ» ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ «ΚΑΥΤΗ» ΕΔΡΑ ΑΠΟ 6.000 ΑΓΡΙΝΙΩΤΕΣ – ΣΟΥΠΕΡ ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ Ο ΜΠΑΛΤΙΜΑΣ

Έσπασε η γκίνια!
ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ, ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΟ ΚΑΜΙΝΙ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ ΓΚΟΛ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – «ΑΡΧΙΣΕ Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ»
Αγρίνιο Αποστολή: Θανάσης Πουλόπουλος

Άρχισε η αντεπίθεση της «Μαύρης Θύελλας» μέσα από το «καυτό» Αγρίνιο! Το πρώτο της εκτός έδρας βαθμό κερδίσει χτες το απόγευμα μπροστά σε 6.000 οπαδούς του Παναιτωλικού, αφού οι γηπεδούχοι μπορεί να κέρδισαν ένα πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σκόνταψαν πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα της τοπικής μας ομάδας Γιάννη Μπαλτιμά, που... διάβασε τον Ζουρούδη και απέκρουσε εντυπωσιακά! Σαν να μην έφτανε αυτό, είχε τουλάχιστον δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πουρτουλίδη και τον Καλαγκάνη να φτάσει ακόμα και στη νίκη! Σημασία έχει ότι έγινε το ξεκίνημα μιας νέας πορείας, που αλλάζει σαφώς την ψυχολογία και η νίκη επί της Ηλιούπολης την προσεχή αγωνιστική γίνεται ακόμα πιο επιτακτική για να ξεκολλήσει η ομάδα μας από τον πάτο της βαθμολογίας στον οποίο δεν αξίζει να βρίσκεται.
Οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους στο Πρωτάθλημα, καθώς παραχώρησαν λευκή ισοπαλία εντός έδρας στην Καλαμάτα. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους ο Ζουρούδης στο 44΄. Μπροστά σε περίπου 6.000 οπαδούς, που για μία ακόμη φορά κατέκλυσαν το στάδιο της πόλης, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να επιβληθεί της προτελευταίας βαθμολογικά, Καλαμάτας. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος του αγώνα, όμως ήταν αναποτελεσματικοί με συνέπεια η αξιόμαχη Καλαμάτα να ισορροπήσει στο δεύτερο μέρος και να φύγει με έναν υπερπολύτιμο βαθμό από το Αγρίνιο, συνεχίζοντας την προσπάθεια της για τη σωτηρία, μέσα σε μια έδρα που πολλές ομάδες θα υποκύψουν....

ΦΑΣΕΙΣ: Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό όταν ο Γκόλιας έκανε μία πανέξυπνη σέντρα σουτ ο Μπαλτιμάς όμως απέκρουσε με υπερένταση. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν εκ νέου μία πάρα πολύ καλή στιγμή όταν από μπαλιά... τρύπα του Μπαικαρά, ο Ζουρούδης έπιασε αδύναμα το σουτ δίνοντας την ευκαιρία στον γκολκίπερ της Καλαμάτας να μπλοκάρει. Η φιλοξενούμενη είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 25΄, όταν έπειτα από γύρισμα-ξυραφιά του Πουρτουλίδη δε βρέθηκε κανείς για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Αγρινιώτες όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασαν στο γκολ πιο κοντά από ποτέ, όταν ο Ζουρούδης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κωνσταντόπουλο και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Τη μπάλα στα έντεκα βήματα έστησε ο Ζουρούδης όμως ο Μπαλτιμάς τον... ψώνισε και πέφτοντας στην αριστερή του γωνία απέκρουσε τη μπάλα.
Η "Μαύρη Θύελλα" μπήκε ψυχομένα στο δεύτερο μέρος και λίγο κόντεψε να αιφνιδιάσει τους "κυανοκίτρινους" όταν σε πλασέ του Πουρτουλίδη ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μανιάτης αντέδρασε σωστά και απέκρουσε τη μπάλα. Η Καλαμάτα συνέχισε τη προσπάθεια της για να πετύχει ένα τέρμα, αυτή όμως δεν ευοδώθηκε ούτε στο 62΄ όταν ο Καμινιώτης έκανε ένα πολύ καλό σουτ είδε όμως τη μπάλα να περνά άουτ. Ο Παναιτωλικός δημιούργησε μια πολύ καλή φάση στο 74΄ όταν οι παίκτες του ξεδιπλώθηκαν στην αντεπίθεση ο Θεοδωρίδης γύρισε τη μπάλα στην περιοχή όμως δεν βρέθηκε κάποιος για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο 79’ ο πολύ καλός Πιερ Καλαγκάνης έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό επικίνδυνο πλασέ, που Μανιάτης έβγαλε σε κόρνερ με υπερένταση! Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να βρει της δύο ομάδες ισόπαλες, μοιραζόμενες βαθμούς και εντυπώσεις.

Παναιτωλικός: Μανιάτης, Μπακάκης, Μόρετς, Μουμίν (67΄ Στογιάνοβιτς), Μπαϊκαρα, Χάντζιτς (56΄ Λόπεζ), Γκόλιας, Αναστασιάδης, Ζουρούδης, Δέντσας, Θεοδωρίδης (77΄ Χρυσάφης) - Προπονητής: Σίνισα Γκόγκιτς
Καλαμάτα: Μπαλτιμάς, Ντεκίδης (68΄ Ηλιόπουλος), Μανιάτης, Κωνσταντόπουλος, Καμινιώτης (86΄ Δασκαλάκης), Τσιμικλής, Τόσκας, Πουρτουλίδης (78΄ Καλογερόπουλος Γ.), Παπουτσής, Καλαγκάνης, Τάσιτς. - Προπονητής: Γιώργος Μπένος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος Ι. ΕΠΣ Μακεδονίας – πολύ καλός
ΒΟΗΘΟI: Καπουτζής Γ. ΕΠΣ Μακεδονίας, Χαδήμογλου Α. ΕΠΣ Μακεδονίας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιμικλής, Καμινιώτης, Καλαγκάνης, Τόσκας, Γκόλιας, Χρυσάφης

· Η ΠΑΕ Καλαμάτα ευχαρίστησε θερμά την ΠΑΕ Παναιτωλικός για την φιλοξενία.

· Ένα πρόβλημα δημιουργήθηκε με τους οργανωμένους οπαδούς της ομάδας μας που έφτασαν μέχρι το Αγρίνιο αλλά η Αστυνομία δεν τους επέτρεψε να παρακολουθήσουν το παιχνίδι καθώς δεν υπήρχε σχετική έγκαιρη ειδοποίηση για να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Ο Πρόεδρος της ομάδας προσπάθησε να λύσει το ζήτημα αλλά ο αστυνομικός διευθυντής ήταν ανένδοτος!
· Η ομάδα των Νέων ηττήθηκε με 4-0 από την αντίστοιχη ομάδα του Παναιτωλικού στο ματς που προηγήθηκε.