Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009

ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Επιμέλεια: Θανάσης Πουλόπουλος

Στο ρετιρέ η Κέρκυρα...
Ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τον Διαγόρα στην Ρόδο, πήρε τη νίκη, έμεινε αήττητη και έπιασε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο λόγος για την Κέρκυρα, που βοηθούμενη και από την γκέλα του Ολυμπιακού Β. απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας, έπιασε την πρώτη θέση. Ο Διγκόζης ήταν ο «ήρωας» στο ΕΑΚ Βόλου και με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Περικλή Αμανατίδη απέναντι στους «ερυθρόλευκους».

ΣΕΡΡΕΣ: Φοβερό ντέρμπι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και την Δόξα Δράμας. Μόλις στο 6΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κόντου. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αθανασιάδης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Πακάλτση με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 66΄ ο Μαχαιρούδης ισοφάρισε, ωστόσο ο Πανσερραϊκός κέρδισε νέο πέναλτι και αποβολή του Πακάλτση. Ο Καρατζιοβαλής όμως είπε όχι στον Κωνσταντινίδη και κράτησε τον έναν βαθμό για τους «Μαυραετούς».
ΒΟΛΟΣ: Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, καθώς ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι. Ωστόσο ο Κουτσόπουλος αναδείχθηκε σε ήρωα, αφού κατέβασε τα ρολά και νίκησε τον Ουμπίντες από τα 11 βήματα σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις. Στην αντεπίθεση ο Μπουντούρης έδωσε στον Διγκόζη και αυτός με σουτ έδωσε στην Αναγέννηση τη μεγάλη νίκη στο θεσσαλικό ντέρμπι.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Ακόμα μία απώλεια για τον ΟΦΗ εντός έδρας, ακόμα μία φορά ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη μακριά από το Αγρίνιο. Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με γκολ του Θεοδωρίδη και οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Βλόνταρτσικ. Ο Κιάσσος είχε εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι.
ΡΟΔΟΣ: Τα πάνω κάτω έφερε στο ματς με τον Διαγόρα η Κέρκυρα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ παρότι βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Κορακάκη στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε δείχνοντας μέταλλο μεγάλης ομάδας. Η είσοδος των Ρεπερνέ και Γιαννιτσανάκη ήταν πετυχημένες από τον προπονητή των «Φαιάκων», σκόραραν και έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
ΕΥΟΣΜΟΣ: Ο Αγροτικός Αστέρας μετά από τέσσερις αγωνιστικές πήρε τη νίκη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπάρμπα, όμως ο Εθνικός βρήκε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με τον Ροντρίγκο. Την λύση για την ομάδα του Γιώργου Φοιρού έδωσε δύο λεπτά πριν το τέλος ο Βαγγελόπουλος με καρφωτή κεφαλιά.
ΚΑΤΕΡΙΝΗ: Από την 1η αγωνιστική είχε να κερδίσει ο Πιερικός στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλο συνέτριψε με 4-1 το Αιγάλεω το Σάββατο, σε ένα παιχνίδι που όπως δείχνει και το σκορ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Το «Σίτι» παρά την αλλαγή προπονητή εμφανίστηκε και πάλι σε κακή κατάσταση, δεν έκανε την πολυπόθητη πρώτη νίκη και με παρόμοιες εμφανίσεις δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό. Ο Πιερικός ήταν η ομάδα που πίεσε για το γκολ στο πρώτο μέρος και δικαιώθηκε νωρίς. Μόλις στο 3΄ ο Πέντα από αριστερά έκανε την σέντρα, ο Φρέντερικς με κεφάλια βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και ο επερχόμενος Θάνος με προβολή άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν μονόλογο στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος. Στο 7΄ ο Παντίδος έκανε λάθος γύρισμα, ο Ντεμπελέ με το αριστερό πήρε την μπάλα, αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 25΄ ο Θάνος από πλάγια αριστερά με σουτ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και κόντρα στον αγώνα και στην μοναδική καλή στιγμή, το Αιγάλεω έφερε το ματς στα ίσια. Ο Σκάρος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Βάσι και αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός είδε την πλήρη υπεροχή του να καρποφορεί. Μπορεί ο στο 49΄ ο Ταμπάσης να κέρδισε τον Ντεμπελέ, όμως ο Γάλλος επανήλθε δύο λεπτά αργότερα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 60΄ ο Γκουγκουλιάς, που είχε περάσει με την έναρξη της επανάληψης, με σουτ από κοντά έκανε το 3-1. Στο 69΄ ο Βάσι δεν μπόρεσε να μειώσει, αφού το σουτ έφυγε ψηλά. Στο 74΄ ο Παστός έφερε την μπάλα στην περιοχή του Αιγάλεω, εκεί ο Μακρής ωραία στόπαρε με το στήθος και με γυριστό σουτ έγραψε το 4-1. Στο 93΄ ο Πέντα έπιασε φοβερό σουτ, αλλά ο Ταμπάσης "απογειώθηκε" και έδιωξε. Κίτρινες κάρτες είδαν οι Πάεζ, Γκουγκουλιάς
Πιερικός – Αιγάλεω 4-1
(3΄ Θάνος, 51΄ Ντεμπελέ, 60΄ Γκουγκουλιάς, 74΄ Μακρής – 36΄ Βάσι)

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Εξουζίδης (54΄ Παστός), Τασίδης, Παντελιάδης, Πάεζ (63΄ Χατζηζήσης), Μαρτίνεζ, Μακρής, Πέντα, Φρέντερικς (46΄ Γκουγκουλιάς), Ντεμπελέ, Θάνος
Αιγάλεω (Γιάννης Χατζηνικολάου): Ταμπάσης, Τσιρογιάννης, Ουμουρί (56΄ Τρέχο), Παντίδος, Κοκκίνης, Σκάρος, Φριμπόνγκ (73΄ Ουλάι), Παυλίδης, Τσαμπούρης, Βάσι, Νάστος (82΄ Βελέτης)
Αναλυτικά τα χτεσινά αποτελέσματα:
Πανσερραϊκός – Δόξα Δράμας 1-1
(10΄ Λεοζίνιο – 66΄ Μαχαιρούδης)
Πανσερραϊκός (Γκιγιέρμο Όγιος): Βαλσαμάκης, Γαλανόπουλος, Παπάζογλου (32΄ Βοσκόπουλος), Ανάκογλου, Κόντος, Σκάγκλια, Κάστρο (28΄ Σεγκιρί), Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης (78΄ Γκούρτσας), Λεοζίνιο, Αθανασιάδης
Δόξα Δρ. (Κώστας Βασιλακάκης): Καρατζιοβαλής, Τσιμπλίδης, Σαμαράς, Μπαξεβανίδης, Πακάλτσης, Τσουκαλάς, Γκίκας (63΄ Γαλακτερός), Μ. Μουρατίδης, Γκονζάλες (46΄ Μαχαιρούδης), Μαρκόφσκι, Αγγος (31΄ Χλωρός)

Ολυμπιακός Β. – Αναγέννηση Κ. 0-1
(92΄ Διγκόζης)

Ολυμπιακός Β. (Σάκης Τσιώλης): Γλύκος, Κοτίτσας, Αρβανίτης, Ζαραδούκας, Κακαράς (30΄ Κοντέων), Αλβάρεζ (75΄ Αμπράμοβιτς), Μπουλούτ, Ουμπίντες, Ροτζέριο, Μόνχε, Χανιώτης
Αναγέννηση Κ. (Περικλής Αμανατίδης): Κουτσόπουλος, Αγγελόπουλος, Μάριαν, Φέρστερ, Κουρτεσιώτης, Διγκόζης, Βούκοβιτς, Μπιτέλης (60΄ Δούκας), Φαλάγγας (70΄ Ιασωνίδης), Μελαμπιανάκης (84΄ Τζέκος), Μπουντούρης

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-1
(12΄ Βλόνταρτσικ - 10΄ Θεοδωρίδης)

ΟΦΗ (Νίκος Γκουλής): Βεζυρίδης, Πετράς, Μπερτίν, Νατσούρας, Πίτσος (68΄ Μανούσος), Ζορμπάς (52΄ Μαρίνκοβιτς), Κοκκινάκης, Κιάσσος, Κωνσταντινίδης, Αγρίτης, Βλόνταρτσικ (82΄ Πέσιτς)

Παναιτωλικός (Σίνισα Γκόγκιτς): Μπαμπανιώτης, Μπελεβώνης, Μόρετς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Δέντσας, Λόπες, Μπαϊκαρά (68΄ Χάντζιτς), Θεοδωρίδης (77΄ Μπακάκης), Μουμίν, Ζουρούδης (62΄ Γκούρμα)

Διαγόρας – Κέρκυρα 1-2
(34΄ Κορακάκης – 73΄ Ρεπερνέ, 77΄ Γιαννιτσανάκης)
Διαγόρας (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Κωνσταντινίδης, Σαλαμαστράκης, Μπριλάκης, Χρήστου (24΄ Κατερίνης), Κορακάκης, Τσιάτσιος (83΄ Σολάκης), Ρούσεφ, Μιλόσκοβιτς (61΄ Σπάρταλης), Τριανταφύλλου, Ταραχούλσκι
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Γκουστάβο, Ιωάννου (65΄ Μακρυδημήτρης), Κολοτούρος (46΄ Γιαννιτσανάκης), Λαμπρόπουλος, Πελαγίας, Κοντοδήμος, Μπερνς, Φλαβίνιο, Λουρένσο (58΄ Ρεπερνέ), Τσίγκας

Αγροτικός Αστ. - Εθνικός 2-1
(28΄ Μπάρμπας, 88΄ Βαγγελόπουλος – 76΄ Ροντρίγκο)
Αγροτικός Αστ. (Γιώργος Φοιρός): Γιακουμής, Γ. Παπαδόπουλος, Χασιώτης, Μπάρμπας (85΄ Ναλμπάντης), Βαγγελόπουλος, Κούτσης (46΄ Τσουκαλίδης), Σκλιοπίδης, Μπεκιάρης (76΄ Ν. Παπαδόπουλος), Τσούκλης, Μπλαζέφσκι, Γέβντζοβιτς
Εθνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Συμεωνίδης, Ψιάνος, Καρακώστας, Μοσχογιάννης, Παγώνης (58΄ Χαλαουανί), Σιλιγαρδάκης, Τσεμπερίδης, Φαρινόλα (75΄ Κωστάκης), Σουμπίνιο, Ζουαρί, Χαϊκάλης (58΄ Ροντρίγκο)

Ο πίνακας των σκόρερ:

6 γκολ Ροτζέριο (Ολυμπιακός Β.)

4 γκολ Γκουέι (Εθνικός Αστ.), Μαρκόφσκι (Δόξα Δρ.), Θάνος (Πιερικός), Γκουγκουλιάς (Πιερικός), Θεοδωρίδης (Παναιτωλικός), Λεοζίνιο (Πανσερραϊκός)

3 γκολ Αγρίτης (ΟΦΗ), Τζημόπουλος (Εθνικός Αστ.), Πουλάκος (Αιγάλεω), Γκούρμα (Παναιτωλικός), Ουμπίντες (Ολυμπιακός Β.), Μπερνς (Κέρκυρα), Τσίγκας (Κέρκυρα), Λάζετιτς (Ρόδος), Ζουαρί (Εθνικός)