Weather - Καιρός

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2009

φωτορεπορταζ απο τον θρίαμβο

Επική πρόκριση της Ελλάδας στο Μουντιάλ της Αφρικής με νίκη 1-0 μέσα στην βροχερή Ουκρανία. Διαβάστε λεπτό προς λεπτό τις κυριότερες φάσεις στο “Ντόνμπας Αρένα” του Ντόνετσκ.

90+4 ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 16 ΧΡΟΝΙΑ
86' Εν κινήσει σουτ του Τίμοστσουκ, πολλά μέτρα δίπλα από το τέρμα.
80' Σέντρα του Ρακίτσκι, περνάει παράλληλα από το τέρμα της Ελλάδας δίχως να ακουμπήσει σε κάποιον παίκτη και καταλήγει άουτ.
67' Δυνατό σουτ του Ρακίτσκι μπλοκάρει και πάλι ο Τζόρβας.
59' Συρτό σουτ του Σεφτσένκο, αποκρούει ο Τζόρβας.
55' ο Ρακίτσκι σουτάρει δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά και πάλι ο Τζόρβας θα διώξει αποτελεσματικά στη δεξιά γωνιά του.
50' Σέντρα του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά θα μπλοκάρει εύκολα ο Πιάτοφ.
46' Η Ουκρανία έχει τον έλεγχο της μπάλας
(Λήξη ημιχρόνου 0-1 με την Ελλάδα να στέκεται εξαιρετικά, κόντρα σε μια ομάδα η οποία έδειξε κυρίως στα πρώτα λεπτά ότι είναι επικίνδυνη επιθετικά)
39' Διαγώνιο σουτ του Σεφτσένκο, καμία ανησυχία για τον Τζόρβα καθώς η μπάλα φεύγει άουτ.
31' 0-1 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Σαλπιγγίδης με κοντινό πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
26' O Παπασταθόπουλος χτύπησε στη μέση από αγκωνιά Ουκρανού. Ετοιμάζεται ο Πλιάτσικας και περνάει στο παιχνίδι.
19' Ο Σαλπιγγίδης μόνος-αμαρκάριστος μέσα από τη μεγάλη περιοχή, δεν πιάνει "γεμάτο" σουτ με συνέπεια η μπάλα να φύγει άουτ.
17' Αλίεφ με απευθείας φάουλ, υποχρεώνει σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Τζόρβα.
12' Αδύναμο σουτ του Καραγκούνη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Πιάτοφ.
11' Κεφαλιά του Σαμαρά μέσα από τη μεγάλη περιοχή έπειτα από φάουλ του Καραγκούνη από τα δεξιά, στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
(Πιέζουν στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι)
7' Αλίεφ σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διώχνει ο Τζόρβας και ο Σεφτσένκο εκμεταλλεύεται την αργοπορημένη αντίδραση του Βύντρα, αλλά σουτάρει άστοχα (ψηλά-άουτ) παρά το γεγονός ότι ο Έλληνας γκολκίπερ ήταν εξουδετερωμένος...
4' Αλίεφ μακρινό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ελλάδας, στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα δίπλα από το δοκάρι.
2' Παιχνίδι κέντρου στις πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές
Έναρξη του αγώνα υπό βροχή.

OYKΡΑΝΙΑ (Αλεξέι Μιχαϊλτσένκο): Πιάτοφ, Κόμπιν, Κατσέριντι, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Τίμοστσουκ, Μίχαλικ (65' Γκάι), Αλίεφ (56' Σελεζνόφ), Γιαρμολένκο,. Σεφτσένκο & Μιλέφσκι.
ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μόρας, Παπασταθόπουλος (26' λ. τρ. Πλιάτσικας), Κυργιάκος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαμαράς (64' Γκέκας), Σαλπιγγίδης & Χαριστέας (71' Τζιόλης).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)
ΒΟΗΘΟΙ: Μιράντα, Καρντινάλ (Πορτογαλία)
KITΡΙΝΕΣ: 52' Γιαρμολένκο - 17' Κατσουράνης, 76' Κυργιάκος