Weather - Καιρός

Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

Ματσάρα στη Βαρκελώνη - Διαστημικός Ολυμπιακός στο ΣΕΦ!

Σε μια βραδιά που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε απόλυτο ελληνικό θρίαμβο, ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, ενώ ο -χωρίς Τεόντοσιτς- Ολυμπιακός ξεπέρασε το... τέλειο χθες στο ΣΕΦ κόντρα στη Σιένα, την οποία συνέτριψε με 89-41, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν σειρά ρεκόρ για τη φάση των προημιτελικών της Ευρωλίγκας, όπως τελικής διαφοράς και αμυντικής επίδοσης. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άκρως εντυπωσιακά και χτύπησε τη Σιένα με το δικό της όπλο: την εξαντλητική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκαν με το ασύλληπτο 19-0 (7’) και δέχτηκαν το πρώτο τους καλάθι 2,24 λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 15ο λεπτό ο Γκόρντον με γκολ-φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους (36-6), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σιένα να έχει 1/27 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Το μοναδικό διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 14-13), ενώ λίγο πριν από το φινάλε η διαφορά άγγιξε τη
μέγιστη τιμή της, φτάνοντας στο +52 για τον Ολυμπιακό (84-32).
Τα δεκάλεπτα: 24-4, 47-9, 61-22, 89-41.
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 3 (1), Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 11 (1), Μπουρούσης 14 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 15, Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 10, Κατσίβελης 7
(1), Χαλπερίν 7 (1), Γκόρντον 7.
Σιένα: ΜακΚάλεμπ 1, Ζήσης 5 (1), Χέρστον 10, Καραρέτο 3 (1), Ράκοβιτς, Λαβρινόβιτς 12 (1), Καουκένας 4, Ρες 1, Ακιντέλε, Γιάριτς 2, Στόουνρουκ 3, Μος.

Μπορεί;
Στη Βαρκελώνη ο απόλυτα συγκεντρωμένος Παναθηναϊκός έκανε ένα συγκλονιστικό ματς απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα και έχασε στις λεπτομέρειες. Οι «πράσινοι» επέβαλαν εξαρχής τον αργό ρυθμό που τους βόλευε, και εκδηλώνοντας τη συντριπτική πλειονότητα των επιθέσεών τους μέσα από το «ζωγραφιστό» (είχαν και 7 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα), πλήγωναν κατ’ επανάληψη τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι διατηρούνταν οριακά μπροστά στο σκορ χάρη στα 4/5 τρί-
ποντα που είχαν. Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε (και ευστόχησε) για πρώτη φορά τρίποντο στο 17,30’’ με τον Νίκολας (30-30), η Μπαρτσελόνα απάντησε με 7-0 σερί, ωστόσο με Νίκολας και τρίποντο του Διαμαντίδη οι «πράσινοι» επέστρεψαν (37-35). Με τον
Καλάθη (δύο κλεψίματα και τρίποντο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου) να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση δίπλα στον... σεληνιασμένο χθες Διαμαντίδη, από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και
κατάφερνε να διατηρεί ισχνό προβάδισμα. Στο τελευταίο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ο Ομπράντοβιτς πέρασε τον Μάριτς, ο οποίος κέρδισε τρία φάουλ (5/6 βολές), ωθώντας στο 57-60 του δεκαλέπτου. Εκείνο που έλειπε από το παιχνίδι ήταν ο -έως τότε εξουδετερωμένος- Ναβάρο, ο οποίος ανέβασε στροφές και ώθησε τους «μπλαουγκράνα» σε σερί 13-4 (70-64), πετυχαίνοντας πέντε σερί πόντους με εύστοχες βολές από αντιαθλητικό φάουλ και τρίποντο αμέσως μετά. Ήταν το διάστημα στο οποίο η Μπαρτσελόνα πήρε τα μάλλον αναμενόμενα «σφυρίγματα έδρας». Ο τρομερός χθες Νίκολας απάντησε με πέντε δικούς του πόντους για το 74-71, την ώρα που οι παίκτες του ΠΑΟ εμφάνιζαν σημάδια κό-
πωσης, αδυνατώντας να σκοράρουν μετά από τέσσερις διαδοχικές καλές άμυνες που έβγαλαν. Δύο κρίσιμες χαμένες βολές του Περπέρογλου διατήρησαν το 76-73, ωστόσο ο Έλληνας διεθνής «διάβασε» την άμυνα στις δύο επόμενες φάσεις και μείωσε σε 78-77.
Με βολές του Βάθκεθ και καλάθι του Μόρις η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 82-77 στα 9’’ πριν από το τέλος, ωστόσο με τρίποντο του Διαμαντίδη ο ΠΑΟ στα 5,5’’ μείωσε σε 82-80, ο Ναβάρο έκανε το 83-80 και στο 1,7’’ πριν από το τέλος ο Διαμαντίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Έβαλε τις βολές (83-82), ωστόσο ήταν καλά κλεισμένος στην επαναφορά και αναγκάστηκε σε χωρίς ισορροπία μακρινό τρίποντο, χωρίς να βρει στόχο.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-35, 57-60, 83-82.
Μπαρτσελόνα: Σάδα 2, Ρούμπιο 4, Λάκοβιτς 12 (2), Ναβάρο 13 (2), Πέροβιτς 6, Βάθκεθ 4, Εντόνγκ 8, Μόρις 5 (1), Λόρμπεκ 12 (1), Άντερσον 10 (3), Γκριμάου 7 (1).
ΠΑΟ: Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 15, Φώτσης 2, Σάτο, Νίκολας 16 (2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 26 (4), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5 (1), Καϊμακόγλου 1.